8 Aralık 2014 Pazartesi

Ergonomik Toplantı Koltukları


Toplantı masaları ve toplantı salonları dizaynı hakkında bu blogumuzdan bir çok yazı paylaştık. Önemli kararların alındığı ve firmalar için en önemli etkinliklerden birisi olan bu etkinliklerde konumlandırılmış her nesne katılımcılar için dikkat dağıtacak ya da aksine motive edecek unsurlar barındırır. Bu noktalara dikkat ederek bu salonların dizayn edilmesi gerekir. Teknolojik araçların bu alanda kullanılıyor olması hem paylaşım için hem akıcı bir görüşme için önemlidir. Bu amaçla bu alanda kullanılacak ofis mobilyalarının modüler çıkışlarla desteklenmiş olması ve elektrik sisteminin mevcut olması önemli ve pratik bir çözümdür.

toplantı koltukları modelleri


 Peki sadece ofis mobilyalarının tasarımı mı şık/işlevsel bir dizayn için geçerlidir. Elbette hayır. Ofis mobilyaları asla tek başına idareci ve kalıcı çözümler sunamaz. En büyük destekçisi ise onunla beraber kullanılan ofis koltuklarıdır. İhtiyacımıza uygun bir toplantı masasına sahip olduktan sonra; ofis koltuklarının seçimi de son derece önemlidir. Peki ne gibi özellikler aranmalıdır.

- Seçilecek koltukların kumaşı rahat bir oturum için son derece önemlidir. Uzun saatler süren toplantılar yapıyorsanız, fileli bir kumaş tercih etmenizde fayda var.

- Bir çok kullanıcı sabit ayaklı toplantı koltuğu tercih ediyor. Ancak bu kesinlikle yanlış bir seçim. Toplantılar yoğun alanlardır. Kişiler kendilerini bazen sıkılmış hisseder ve motivasyonu düşer. Buna engel olabilmek için hareket etmesi gerekir ve bu hareket alanı asla sınırlandırılmamalıdır. Bu nedenle tekerlekli ve döner bir koltuk doğru bir seçim olacaktır.

- Bunlara ek renk seçimi. Aslında çalışma alanlarınızda bulunan her ayrıntının renkleri son derece önemlidir. Toplantı odalarınızda da bir denge oluşturmalısınız. Çok açık renkler, çok koyu renkler yada çok canlı renkler her zaman dikkat dağıtır. Bu nedenle renk seçimlerinizde dengeyi yakalamanız gerek.

- Elbette kullandığınız ofis mobilyasına (toplantı masası, yönetici masası, personel masası alanı ne olursa olsun.) uygun tarzda koltukların dizayn ve tasarımı destekliyor olması gerekir. Modern bir tasarıma klasik bir koltuk seçmek bütünsellik açısından hiç hoş bir görüntü olmayacaktır. Dolayısıyla bu zıtlık o çalışma alanında her zaman dikkat dağıtıcı bir etken olarak varolacaktır.

Çalışma alanlarınızda konumlandırdığınız her nesne; iş alanınızın, iş akışınızı, sektörünüz ve şirketinizi destekliyor nitelikte olmalıdır. İhtiyacınız olan hiç bir ayrıntıyı kurum etrafında barındırmamalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder